Kategorie článků
SPONZORINGSERVERY


Recenze: Doba kamenná

 

 


Dnes Vám přinášíme recenzi na deskovou hru „Doba kamenná“, kterou nám poskytnul náš sponzor - společnost MindOk. Hra je určena pro hráče od deseti let a zabere vám přibližně 60-90 minut. Pravidla hry jsou u první hry poněkud složitější, ale dá se to zvládnout rychle, díky přehlednému a ilustrovanému návodu.

 

 

Obsah balení hry Doba kamenná

 

1x herní plán

4x desky hráčů

68x surovin ze dřeva

40x dřevěných figurek

8x značky ve dvou velikostech

53x žetonů jídla

28x kartiček budov

18x žetonů nástrojů

1x figurka začínajícího hráče

36x civilizačních karet

7x kostek

1x kožený kelímek na kostky

1x přehled karet

 

 Všechny kartičky jsou nádherně ilustrované a velmi lehce je můžete vyloupnout z papírových desek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Průběh hry:

 

Poté co si položíte herní plán doprostřed stolu, roztřídíte si žetony jídla podle hodnost a rozdělíte je na loviště. Dále si rozmístíte suroviny do lesa, jíloviště, kamenolomu a na řeku. Stejně tak budete postupovat u žetonu nástrojů, civilizačních karet a žetonů budov. Každý z hráčů so vezme desku hráčem, která mu bude sloužit po celou dobu hry jako odkládací plocha a také jako nápověda. V tomhle směru to mají tvůrci hry opravdu pěkně promyšlené a začínajícím hráčům to opravdu pomůže.

Hráči se tedy ocitnou v době kamenné a snaží se zabezpečit a rozvíjet svůj kmen. Toho můžete dosáhnout pěstováním obilí, lovem a těžbou surovin. Každé kolo začíná překvapivě nejmladší hráč, který je označen krásně ilustrovanou postavičkou.(foto)

V každém kole proběhnou 3 fáze: rozdělení figurek na herní plán podle vašeho uvážení, poté se všechny figurky vyhodnotí a na závěr musíte nakrmit kmen, aby přežil.

Rozdělení figurek na herní plán a vyhodnocení akcí

 Pole a jídlo

Figurky umisťujete podle svého uvážení, ale musíte mít na paměti dostatek jídla a také prosperitu svého kmene. Ze začátku hry se vyplatí umisťovat figurku na místo s názvem „pole“. Zde se vám zvedá produkce obilí, což je důležité pro dostatek jídla vašeho kmene. Další možnost jak si opatřit jídlo pro svůj kmen, je poslat své figurky na lov. Na lovu získáte pravděpodobně více jídla, ale je to jídlo jen na jedno kolo a je závislé na hodu kostkou. Další nevýhodou je, že po zbytek kola nebudete moct tyto figurky využívat na jiných místech.

 

Nástroje a chýše

Chýše

Když umístíte figurku na chýši, získáte automaticky další figurku navíc. V jednom kole můžete získat maximálně dvě figurky. Tím zvyšujete početnost svého kmene, ale zvedáte potřebu jídla pro váš kmen.

Výrobce nástrojů

Výrobce nástrojů vám pomáhá v kole štěstěny. Při hodu kostkami je můžete použít pro zvýšení hozené hodnoty. To vám pomůže zvednou počet surovin, které jsou nezbytné pro koupi budov a civilizačních karet. V jednom kole můžete použít vždy nástroj jen jednou.

Les, jíloviště, kamenolom a řeka

Pro těžbu surovin je nutné vždy hodit kostkami, podle toho kolik svých figurek umístíte na jednotlivá místa na herním plánu. Zpočátku se velmi vyplatí těžit dřevo, kterým můžete platit za civilizační karty a budovy.

 

 

 

Civilizační karty a budovy

Za zobrazenou cenu na kartičce budovy, si můžete budovu koupit a tím se posunete na počítadle bodů. Další možnost jak získat body, jsou civilizační karty. Je důležité tyto karty nepodceňovat, protože na konci hry vám mohou přinést velký počet bodů a rozhodnout o vítězi hry.

 

 

 

Nakrmení kmene

V závěru každého kola musíte nakrmit svůj kmen. Nejdříve si vezmete ze zásob počet jídel, který odpovídá umístění figurky na počítadle obilí. Poté musíte odevzdat stejný počet jídel, jako je váš aktuální počet figurek na desce hráče. Pokud nemáte dostatečný počet jídel příslušný počet bodů odebrat ze svého bodového hodnocení nebo zaplatit za jídlo nějakou surovinou.

 

Cíl hry

 

Celou hru se snažíte zabezpeřit svůj kmen a získat nejvíce bodů což vám umožňuje stavění chyší a nebo nakupování za suroviny civilizačních karet. Za budovy dostáváte body hned, ale za civilizační karty až úplně na konci hry, mohou tak být vaše trumfy. 

 

Vlastní názor

Ve hře není zakázáno obchodování i mezi sebou a proto toho využívejte co možná nejvíc, jelikož vám to může přinést nesporné výhody. Jak se říká jednou pomůžeš ty, pak pomůžu já tobě. Všichni však víme, že né vždy je to tak úplně pravda. Hra jako taková má krásně ilustrovaný herní plán a rozhodně vás zabaví na delší zimní večery. Je celkme nekonfliktní i když se dá docela slušně pozlobit soupeř obsazováním nalezišť surovin, pouze svými figurkami. Tuto hru budou mít rádi všichni napříč věkem a za mě a mou přítelkyni ji mohu jen doporučit.Herní portál od hráčů pro hráče
Copyright © TauriGaming 2015-2017
All Rights Reserved TauriGaming.cz