Kategorie článků
Naši VIP hráči

|TG|Ondísek-Senpai
Bore
MAJONEZA
SERVERY


EVE Online - korunovace císařovny Catiz Tash-Murkon

 

V úterý 27. září byl ve světě EVE Online zvláštní den. V systému Amarr byla korunována nová císařovna Amarrské říše - Catiz Tash-Murkon. Součástí tohoto eventu byl i proslov, ve kterém nová císařovna oslovila piloty Amarrské říše.

Proslov se týkal budoucnosti amarrské říše. Především se pak zaobíral budoucím posílením ekonomického rozvoje, obnovou amarrské armády na obranu proti zlu, které je proti amarrské říši namířeno a také změně v zahraniční politice, která více než kdy předtím otevře hranice amarrské říše obchodníkům. Císařovna Catiz také vyhradila část proslovu na poděkování pilotům, kteří se účastnili na potlačení skupiny pod názvem "Purity of the Throne". Tato skupina nakonec kapitulovala a stáhla se z tohoto sektoru.

Jak už to u velkých proslovů bývá, i tento se pokusili narušit všemožní rebelové. První případ byla snaha o zastavení projevu ze strany korporace Rote Works (údajní následovníci Rotte Kapelle). Tito piloti nechali vybuchnout podél trupu lodi TES Purity (na jejíž palubě se nacházela císařovna Catiz) dvě nákladní lodě třídy Providence, které byly naplněné trhavinou. TES Purity byla silně poškozena, nicméně císařovna v proslovu pokračovala i přes tyto snahy o její zastavení.

Během korunovace došlo navíc k incidentu vyrušení, kdy pilot Lysus projevil vehementní rouhačské chování a konstantně narušoval ceremonii. Tento pilot byl za své akce při projevu císařskou gardou označen za podezřelého. Nezávislí piloti se tak postarali o popravu na rozkaz Khemona Dulsura an-Tetrimona, hlavního představitele Řádu sv. Tetrimona.

V tyto dny tak amarrské císařství naplno oslavuje nástup své nové císařovny. Tyto oslavy by měli začít polevovat teprve začátkem víkendu.

Pro zájemce nabízíme přepis celého projevu Catiz Tash-Murkon k příležitosti její korunovace:

Esteemed Officers of the Imperial Guard, defenders of the faith, protectors of the sovereignty of Holy Amarr. It is an honor that my first address as Head of State is made before servicemen and women from the Imperial Armed Forces who have served the Empire with such courage and devotion over the course of their careers.

Capsuleers, both loyalist and independent, who have served the Empire in a time of need, successfully thwarting the attacks of a heretical enemy naming themselves ‘Purity of the Throne’.

My Imperial Guard escort wears their colors in defiance, as a tribute to your tenacity on the field of battle. It is a privilege to address each and every one of you.

I find myself humbled to see the familiar colors of so many loyalist organizations I have come to know and respect during my short tenure as heiress to the estate of my family.

Today, I leave behind that legacy and my family name, humbled under the watchful gaze of the Lord, as his servant, chosen by divine rite. I see that my champion, Lord Kelon Darkight is present. May the Lord bless him for his prowess in combat.

Today, I step forward to lead the people of Amarr into a new era.

An era of prosperity, an era of growth. An era of change, and progress.

For too long our course has been unsteady, our path uneven and unsure, rocky and infirm.

The loss of two great leaders in a little over a decade, the noble and wise Doriam II, the fierce and devoted Jamyl I, has left our people reeling in a storm of uncertainty, our future clouded and unclear.

Today, that lack of clarity ends. Today, our future is in our hands, and His light shines down upon us.

Today, together, we stand firm at the beginning of a new path. A path that takes us on a journey paved with prosperity for loyal subjects of the faith.

A journey, the first fleeting steps of which we take today, that marks a turning point for this great Empire and sets us on a course to stability, security and opportunity.

To ensure an end to the atrocities we have borne witness to and experienced at the hands of those who would defy the word of God.

However, with great military power comes great responsibility. The might and the honor of the Imperial Armed Forces will be restored, and with it we will usher in a new generation of capsuleers to support the Golden Fleet.

Tens of thousands more capsuleers will graduate from the Imperial Academy to join our already established and prized loyalist forces, in the largest expansion to our pod pilot training program ever conceived.

To support this growth, our administration will work to make the Imperial economy a powerhouse of activity, with new foreign policy and trade legislation that opens up our markets to the cluster like never before.

The future of this glorious Empire is in our hands. In your hands, and with the Empire’s might at your backs, this will be a defining moment in the history of Holy Amarr, and the legacy of the capsuleer.

This will be your Ascension!

Amarr Victor!

 

Za mě osobně pak nezbývá než popřát císařovně Catiz dlouhá léta osvícené vlády a doufám, že Amarr pod jejím vedením bude v budoucnu prosperovat. Tento článek zakončím v duchu celé korunovace a ještě jednou pro amarrskou císařovnu:

 

AMARR VICTOR!

 Herní portál od hráčů pro hráče
Copyright © TauriGaming 2015-2022
All Rights Reserved TauriGaming.cz