Kategorie článků
Naši VIP hráči

|TG|Ondísek-Senpai
Bore
MAJONEZA
SERVERY


Recenze: Citadela

Dnes Vám přinášíme recenzi na deskovou hru „Citadela“, kterou nám poskytnul náš sponzor - společnost MindOk a vymyslel ji Bruno Faiduti.Hra je poměrně skladná, je to menší krabice, která v sobě obsahuje 8 karet postav, 65 karet budov, dřevěnou figurku krále, přehledové karty, 30 zlatých mincí a 15 akčních karet. Jedná se o karetní hru, velmi hezky graficky zpracovanou. Karty jsou z obou stran dostatečně barevné a propracované, takže vás zaujmou na první pohled.


Prvním důležitým bodem je cíl hry. Každý hráč se v Citadele snaží vybudovat město a toho dosáhne stavěním co nejhodnotnějších budov.  K tomu, aby hráč město dokončil, potřebuje minimálně 8 staveb.  Hra obsahuje celkem 65 karet budov.  Budovy nesou tradiční názvy například Hospoda, ale mnohdy narazíte na mnohem zajímavější název budovy např. Čarodějná škola nebo Dračí sluje. Karty budov jsou rozděleny do 5 barevných kategorií: žluté, modré, zelené, červené a fialové.  Je důležité také brát zřetel na to, že každá postavená budova je krok k cíli, ale s jejím postavením jsou spojeny určité náklady. Náklady se shodují s počtem bodů a najdeme je v levém horním rohu karty.

 

Dále ve hře najdeme karty postav. Těch je v Citadele osm.  Každá z postav má svou schopnost nebo dovednost a je pouze na samotném hráči, jak moc ji dokáže ve hře využít.  Ve hře můžeme narazit na postavu mordýře, zloděje, čaroděje, krále, kněze, kupce, stavitele a žoldnéř.

Nyní se podíváme na samotný průběh hry.

V první řadě je dobré rozdat přehledové karty. Na těch začínající hráči uvidí schopnosti jednotlivých postav a umožní jim to se lépe orientovat ve hře.

 

Hru začíná nejstarší hráč, který získá dřevěnou figurku krále a postaví si ji před sebe na hrací plochu. Zamíchají se důkladně karty postav a lícem nahoru je položíme doprostřed hrací plochy tak, aby se shodovaly s počtem hráčů. Začínající hráč si smí prohlédnout další kartu v balíčku, ale tu musí tentokrát odložit lícem dolů. Zbylé karty si začínající hráč prohlédne a jednu si vybere. Vybranou kartu položí lícem dolů před sebe. Zbytek karet podá spoluhráči po levici a ten si opět vybere jednu kartu. Tento proces pokračuje, dokud všichni nemají svou kartu postav.

Při výběru postavy je důležité pouvažovat a vybrat si postavu, která bude vyhovovat vaší taktice. Mordýř například určí jednu postavu a tu může zneškodnit na celé jedno kolo.  Zloděj může někoho okrást, čaroděj má tu schopnost, že může vyměnit karty s jiným hráčem nebo s doplňovacím balíčkem. Král je v příštím kole začínajícím hráčem, kněz nesmí být poškozen žoldnéřem, kupec dostane minci navíc, stavitel dostane dvě karty budov a smí postavit až dvě budovy navíc a žoldnéř smí zbourat jednu budovu spoluhráče.

Poté co si všichni hráči vybrali svou kartu postav, se začnou vyvolávat jednotlivé postavy tak, jak za sebou jdou v pořadí. Když je vyvolaná nějaká postava, hráč, který si ji vybral, prozradí svou identitu a provede tah. Hráč, který je vyvolán si může vybrat mezi dvěma možnostmi: může si vzít z banku dva penízky nebo si z doplňovacího balíčku dobere karty budov. Když zvolí raději karty než peníze, tak si vezme dvě svrchní karty, jednu si vybere a druhou odhodí.  Poté může, ale také nemusí postavit nějakou budovu. Hráč při koupi zaplatí uvedený počet penízků a položí si stavbu před sebe tak, aby ji všichni viděli. Kdykoliv ve svém tahu také může využít své schopnosti. Poté co provedou svůj tah všichni hráči, začíná nové kolo.

Konec hry nastane tehdy, postavil-li jeden z hráčů minimálně osm budov. Kolo se ale ještě dohraje a spočtou se vítězné body.  Každý hráč na konci hry sečte body za všechny budovy, které postavil. Pokud se v jeho městě vyskytují budovy, které mají všech pět barev, může si připočíst na konci hry tři body k dobru. Dále pokud jako první postavil osmou budovu, přičte si 4 body. Pokud se někomu ještě podařilo postavit osm budov, ale nebyl první, může si připočíst dva body. Vítězem je tedy logicky ten, který získal nejvíce bodů.


Aby byla hra zajímavější, je možné do doplňovacího balíčku přidat také tzv. akční karty, kterých je celkem 15. Každý hráč smí ve svém tahu zahrát také akční kartu. Na konci hry hráč získá ještě 1 bod za každou akční kartu, kterou neodhodil, a zůstala mu v ruce. Akční karty mají také různé schopnosti, například Vědma, která se vyskytuje ve hře dvakrát umožnuje hráči prohlédnout si karty jakéhokoliv spoluhráče a jednu si vybrat a vzít do ruky.  Samozřejmě se jich vyskytuje víc, například Akobatka, Ředitel, Živá střela a další.

 

 

Abychom jsme si to na závěr shrnuli. Hra je moc hezky graficky zpracovaná, je výborná k tomu, aby si ji člověk mohl vzít s sebou na chatu, do vlaku nebo k vodě. Pravidla hry nejsou vůbec náročná. Vzhledem k tomu, že každý z hráčů má také možnost vzít si přehledovou kartu, tak přesně vidí, co jaká postava může udělat a také jaké má schopnosti. Člověk se do toho dostane po jednom, dvou kolech a je výborná i pro někoho, kdo deskovky hraje málo nebo vůbec ne. Případně také moc potěší i zkušenější hráče a u této hry si výborně odpočine vzhledem k nenáročným pravidlům.  Hra trvá přibližně hodinu a je tak ideální i pro děti nebo rodiny s dětmi. Nás moc mile překvapila, když jsme ji hráli s přáteli. Byla svižná, zajímavá a všem bychom jsme ji chtěli doporučit. Neváhejte a překvapte své přátelé velmi zajímavou hrou!

 

Odkaz pro nákup hry.

Pár fotek na co se můžete ve hře těšit:Herní portál od hráčů pro hráče
Copyright © TauriGaming 2015-2022
All Rights Reserved TauriGaming.cz